Price: $68.00

    Quantity:

    Can your students explain why they pay what they do for products and services? Or how supply and demand influence prices? Most likely, they haven’t given the concept of price much thought. This LAP helps your students learn why prices are important; the functions of prices; how prices are determined; and how consumers, businesses, and resource owners use prices to make economic decisions every day.

    LAPs are comprehensive instructional packages that include all elements of a performance-oriented lesson plan. This LAP includes a student handout (with CopyIT! permission) that includes information about functions of prices, a (So What?) discussion of why it's important to learn, ideas (Make it Pay!) for immediate application, and a short (Gray Zone) case addressing ethical issues. The instructor section features a comprehensive discussion guide, complete practice- (short answer) and post-tests (multiple-choice) with descriptive keys, student activities, and more.

    As an added bonus, instructors will receive a second version of the student guide—in color and designed specifically for use on electronic devices. This additional student guide is easier for instructors to share with students via email, shared drive, or learning management system and easier for students to view and read electronically. Click here for a sample of the bonus student section.

    Bring your discussions to life with our PowerPoint presentation featuring a broad range of graphics and special effects to help keep students interested. This professionally produced presentation consists of 22 slides.